تجربه خرید آسان با صنعت لوله

شماره تماس

021-66153400 021-66153500

لوله جدار چاه
لوله جدار چاه
فوریه 3, 2020
لوله زهکش
لوله زهکش چیست؟ [به همراه قیمت]
فوریه 8, 2020
لوله چند لایه

لوله چند لایه

از آنجا که امروزه استفاده از لوله چند لایه کاربردهای فراوانی یافته است ، لذا در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا ضمن معرفی لوله چند لایه و کاربرد آن ، مزایای این نوع لوله ها را نیز مورد بررسی قرار دهیم .

بیشتر بخوانید: لوله پلی اتیلن آتش نشانی

 

لوله چند لایه چیست؟

به لوله های پلیمری چند لایه که از ترکیب فلز و پلیمر ساخته شده اند ، لوله ی چند لایه گفته می شود ، در این نوع لوله ها که مقاومت و نفوذناپذیری بالایی دارند ، لایه ی داخلی و بیرونی از پلیمر ساخته شده و یک لایه ی فلزی ( آلومینیوم ) بین این لایه ها به واسطه ی چسب قرار داده شده است .

کاربرد لوله چند لایه

این نوع لوله ها در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد :

 1. در لوله کشی آب آشامیدنی ( سیستم های آب سرد و گرم )
 2. در لوله کشی گاز
 3. در صنعت و پزشکی ( سیستم های دیالیز )
 4. به کارگیری در سیستم های حرارتی و برودتی
 5. در سیستم های گرمایش کفی ( جهت اتصال به رادیاتور )
 6. در سیستم های سرمایشی و تهویه نظیر ؛ فن کوئل
 7. در کشتی سازی و ماشین سازی

مزایای لوله چند لایه

در اشاره به مزایای این نوع لوله ها به طور مختصر می توان موارد زیر را بیان نمود :

 • انبساط طولی محدود لوله
 • تحمل فشار و دمای بالا
 • ضد پوسیدگی و خوردگی
 • عایق کاری کمتر
 • مقاوم در برابر نفوذ اکسیژن
 • نصب ساده و راحت
 • مقاومت شیمیایی
 • افت فشار ناچیز
 • مقاومت بالا در برابر ضربه و زمین لرزه
 • عدم رسوب گذاری در داخل لوله
 • نیاز به اتصالات کمتر
 • قابلیت انعطاف پذیری بالا

لایه های مختلف این نوع لوله ها

همان طور که گفته شد در این نوع لوله ها ، لایه داخلی و بیرونی از یک نوع پلیمر ساخته می شود که لایه ی آلومینیوم مابین این دو قرار می گیرد ، قرار گیری آلومینیوم مابین دو لایه ی داخلی و خارجی به واسطه ی دو لایه چسب انجام می شود زیرا چسبندگی پلیمر به آلومینیوم ضعیف است لذا استفاده از چسب در این نوع لوله الزامی خواهد بود .

انواع مختلف لوله هایی که به صورت چند لایه هستند

لوله چند لایه که به لوله پنج لایه نیز معروف است ، از طریق روش های مکانیکی و به شکل برشی یا به کمک پیچ و مهره اتصالات آن انجام می شود و در سه مدل زیر ساخته می شود :

پکس – آل – پکس ( PEX – AL- PEX ) :

در این مدل این نوع لوله ها ، لایه بیرونی و داخلی پلیمر لوله پلی اتیلن به کار رفته است و لایه ی میانی که آلومینیوم است با چسب به لایه های داخلی و بیرون متصل شده است .

پرت – آل – پرت ( PERT-AL-PERT ) :

در این نوع این نوع لوله ها پلیمر پلی اتیلن پرت لایه داخلی و بیرونی را تشکیل می دهند و لایه میانی نیز آلومینیوم می باشد ، از این لوله برای ساخت لوله های آب گرم بهره گرفته می شود .

پی – آل – پی ( PE-AL-PE ) : این نوع لوله تنها قابلیت تحمل فشار 20 اتمسفر را دارد ، لذا از آن فقط برای سیستم های لوله کشی آب آشامیدنی استفاده می گردد .

بیشتر بخوانید: لوله جدار چاه

 

پلیمر و آلومینیوم چند لایه

پلیمر PEX تا 95 درجه سانتی گراد حرارت را تحمل می کند در حالی که پلیمر PERT تا 80 درجه سانتی گراد ، حرارت را تحمل می کند اما صیقلی تر بوده و چسبندگی موثرتری نسبت به لایه ی آلومینیوم دارد. افزودن لایه ی آلومینیوم دو مشکل ضریب انبساط حرارتی زیاد و نفوذ اکسیژن لایه های پلیمری را در لوله های چند لایه از بین برده است ، به همین دلیل این لایه به این نوع لوله ها افزوده شده است .

قیمت این نوع لوله ها

به منظور خرید لوله چند لایه و آگاهی دقیق از قیمت بروز این نوع لوله باید به سایت های فروش آنلاین مراجعه کرد ، زیرا مواد اولیه ی این نوع لوله از پلمیرهای تولید شده در پتروشیمی ها تهیه می گردد ، لذا قیمت آن با توجه به نرخ ارز و بروز حساب می گردد. به طور کلی هنگام خرید ، سایز قطر لوله ( بر حسب اینچ ، یا میلی متر ) و همچنین متراژ لوله در قیمت نهایی خرید لوله موثر خواهد بود .