تجربه خرید آسان با صنعت لوله

شماره تماس

021-66153400 021-66153500

لوله جدار چاه
لوله جدار چاه
فوریه 3, 2020
لوله زهکش
لوله زهکش چیست؟
فوریه 8, 2020
لوله چند لایه

لوله چند لایه

از آنجا که امروزه استفاده از لوله چند لایه کاربردهای فراوانی یافته است ، لذا در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا ضمن معرفی لوله چند لایه و کاربرد آن ، مزایای این نوع لوله ها را نیز مورد بررسی قرار دهیم .

بیشتر بخوانید: لوله پلی اتیلن آتش نشانی

 

لوله چند لایه چیست؟

به لوله های پلیمری چند لایه که از ترکیب فلز و پلیمر ساخته شده اند ، لوله ی چند لایه گفته می شود ، در این نوع لوله ها که مقاومت و نفوذناپذیری بالایی دارند ، لایه ی داخلی و بیرونی از پلیمر ساخته شده و یک لایه ی فلزی ( آلومینیوم ) بین این لایه ها به واسطه ی چسب قرار داده شده است .

کاربرد لوله چند لایه

این نوع لوله ها در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد :

 1. در لوله کشی آب آشامیدنی ( سیستم های آب سرد و گرم )
 2. در لوله کشی گاز
 3. در صنعت و پزشکی ( سیستم های دیالیز )
 4. به کارگیری در سیستم های حرارتی و برودتی
 5. در سیستم های گرمایش کفی ( جهت اتصال به رادیاتور )
 6. در سیستم های سرمایشی و تهویه نظیر ؛ فن کوئل
 7. در کشتی سازی و ماشین سازی

مزایای لوله چند لایه

در اشاره به مزایای این نوع لوله ها به طور مختصر می توان موارد زیر را بیان نمود :

 • انبساط طولی محدود لوله
 • تحمل فشار و دمای بالا
 • ضد پوسیدگی و خوردگی
 • عایق کاری کمتر
 • مقاوم در برابر نفوذ اکسیژن
 • نصب ساده و راحت
 • مقاومت شیمیایی
 • افت فشار ناچیز
 • مقاومت بالا در برابر ضربه و زمین لرزه
 • عدم رسوب گذاری در داخل لوله
 • نیاز به اتصالات کمتر
 • قابلیت انعطاف پذیری بالا

لایه های مختلف این نوع لوله ها

همان طور که گفته شد در این نوع لوله ها ، لایه داخلی و بیرونی از یک نوع پلیمر ساخته می شود که لایه ی آلومینیوم مابین این دو قرار می گیرد ، قرار گیری آلومینیوم مابین دو لایه ی داخلی و خارجی به واسطه ی دو لایه چسب انجام می شود زیرا چسبندگی پلیمر به آلومینیوم ضعیف است لذا استفاده از چسب در این نوع لوله الزامی خواهد بود .

انواع مختلف لوله هایی که به صورت چند لایه هستند

لوله چند لایه که به لوله پنج لایه نیز معروف است ، از طریق روش های مکانیکی و به شکل برشی یا به کمک پیچ و مهره اتصالات آن انجام می شود و در سه مدل زیر ساخته می شود :

پکس – آل – پکس ( PEX – AL- PEX ) :

در این مدل این نوع لوله ها ، لایه بیرونی و داخلی پلیمر لوله پلی اتیلن به کار رفته است و لایه ی میانی که آلومینیوم است با چسب به لایه های داخلی و بیرون متصل شده است .

پرت – آل – پرت ( PERT-AL-PERT ) :

در این نوع این نوع لوله ها پلیمر پلی اتیلن پرت لایه داخلی و بیرونی را تشکیل می دهند و لایه میانی نیز آلومینیوم می باشد ، از این لوله برای ساخت لوله های آب گرم بهره گرفته می شود .

پی – آل – پی ( PE-AL-PE ) : این نوع لوله تنها قابلیت تحمل فشار 20 اتمسفر را دارد ، لذا از آن فقط برای سیستم های لوله کشی آب آشامیدنی استفاده می گردد .

بیشتر بخوانید: لوله جدار چاه

 

پلیمر و آلومینیوم چند لایه

پلیمر PEX تا 95 درجه سانتی گراد حرارت را تحمل می کند در حالی که پلیمر PERT تا 80 درجه سانتی گراد ، حرارت را تحمل می کند اما صیقلی تر بوده و چسبندگی موثرتری نسبت به لایه ی آلومینیوم دارد. افزودن لایه ی آلومینیوم دو مشکل ضریب انبساط حرارتی زیاد و نفوذ اکسیژن لایه های پلیمری را در لوله های چند لایه از بین برده است ، به همین دلیل این لایه به این نوع لوله ها افزوده شده است .

قیمت این نوع لوله ها

به منظور خرید لوله چند لایه و آگاهی دقیق از قیمت بروز این نوع لوله باید به سایت های فروش آنلاین مراجعه کرد ، زیرا مواد اولیه ی این نوع لوله از پلمیرهای تولید شده در پتروشیمی ها تهیه می گردد ، لذا قیمت آن با توجه به نرخ ارز و بروز حساب می گردد. به طور کلی هنگام خرید ، سایز قطر لوله ( بر حسب اینچ ، یا میلی متر ) و همچنین متراژ لوله در قیمت نهایی خرید لوله موثر خواهد بود .