تجربه خرید آسان با صنعت لوله

شماره تماس

021-66153400 021-66153500

لوله زهکش
لوله زهکش چیست؟
فوریه 8, 2020
لوله پلی اتیلن آتش نشانی
فوریه 11, 2020

لوله پلی اتیلن کاروگیت

لوله پلی اتیلن کاروگیت نوعی لوله دوجداره ساخته شده از پلیمر پلی اتیلن است که جدار بیرونی آن موجدار یا حلقه حلقه بوده و جدار داخلی آن صاف و صیقلی است ، به منظور کمک به بازرس یا بازدید کننده به هنگام تست یا نشت لوله ، جدار درونی لوله به رنگ آبی یا زرد است .

لوله ای که استوانه ای تو خالی بوده و به منظور انتقال آب و سایر مایعات مورد استفاده قرار می گیرد ،کاربردهای فراوانی دارند، در همین راستا در این مقاله لوله ساخته شده از پلی اتیلن کاروگیت را مورد بررسی قرار داده ایم ، تا پایان در این مقاله با ما همراه باشید تا ضمن معرفی پلی اتیلن کاروگیت ، مزایا و کاربرد پلی اتیلن کاروگیت نیز عنوان گردد .

بیشتر بخوانید:  لوله زهکش

از این نوع لوله به منظور انتقال سیالات اسیدی و بازی، شبکه های جمع آوری فاضلاب، شبکه های آبرسانی و پساب های صنعتی استفاده می شود .

پرکاربردترین لوله در ایران و سایر کشورهای جهان ، جهت انتقال فاضلاب ، همین لوله پلی اتیلن کاروگیت است .

لوله کاروگیت

لوله پلی اتیلن کاروگیت

مزایا پلی اتیلن کاروگیت

  • مقاوم در برابر خوردگی ( سیالات اسیدی یا بازی )
  • به کارگیری در محدوده دمای کاری وسیع
  • حمل و نقل راحت و نصب آسان تر به جهت قابلیت انعطاف پذیری بالا
  • مقاومت بالا در برابر سایش
  • اتصالات سریع و مناسب با آب‌بندی کامل
  • مقاومت جوش برابر و حتی بیشتر از لوله
  • رفتار هیدرولیکی مناسب
  • وزن کم و سبک
  • هزینه پائین انتقال
  • نصب سریع

نحوه ی اتصال لوله پلی اتیلن کاروگیت

از آنجا که لوله های کاروگیت به صورت شاخه های 3 ، 6 و 12 متری تولید می شوند ، می توان این نوع لوله ها را به سه شکل در محل پروژه به هم متصل نمود :

به واسطه کوپلر و واشر – نر و مادگی

جوش اکستروژنی

جوش اکتروفیوژنی

کاربرد پلی اتیلن کاروگیت

با توجه به اینکه پلی اتیلن کاروگیت در سایزهای مختلف ( قطرهای داخلی متنوع بر حسب میلی متر یا اینچ ) تولید می شود ، کاربردهای متفاوتی نیز خواهد داشت که این کاربردها عبارتند از :

به کارگیری در فاضلاب خانگی

غلاف دور کابل های برق ( فیبر نوری )

لوله زهکشی ( در مزارع کشاورزی و ساختمان سازی )

غلاف دور لوله و کابل

محافظت از شیرآلات در آبیاری قطره ای

دیواره چاه ها و پل سازی ( به منظور جلوگیری از ریزش چاه و تخریب پل ها )

لوله استاندارد پلی اتیلن

مقاومت مکانیکی بین 16 تا 31.5 کیلو نیوتن بر متر مربع استاندارد جهانی برای تولید این نوع لوله ، در ایران این استاندارد باید حتما مقاومت مکانیکی 31.5 کلیو نیوتن بر متر مربع باشد که جهت دستیابی به تائیدیه ی نهایی لوله ی استاندارد ، باید آزمایش و تستهای زیر از لوله گرفته شود :

آزمون ضربه لوله

تست کیفیت ظاهری لوله

نشانه گذاری لوله

تست حداقل ضخامت لایه بیرونی لوله

آزمون حداقل ضخامت لایه داخلی لوله

تست نرخ جریان مذاب لوله

تست دانسیته لوله

تست پایداری حرارتی لوله

تست مقدار دوده

تست پراکنش دوده

تست آون مواد اولیه لوله

تست مقاومت حلقوی اسمی لوله

آزمون مقاومت حلقوی بلند مدت لوله

تست انعطاف پذیری لوله

قیمت پلی اتیلن کاروگیت

به طور کلی قیمت خرید لوله کاروگیت ، بر حسب میزان خاکی که لوله قرار است تحمل کند ( میزان فشار تحمیلی از سوی خاک بر لوله ) ، سایز لوله و متراژ آن ، قیمت های متفاوتی خواهد داشت .

لوله کاروگیت حداکثر فشار تا 1.5 بار را تحمل می کند ، لذا از آن به عنوان کانال زیرزمینی برای شبکه های ثقلی استفاده می شود .

هزینه ی حمل و نقل این نوع لوله ها ، اهمیت زیادی دارد ، زیرا لوله ها تو خالی هستند لذا هزینه ی حمل زیاد خواهد بود لذا باید لوله را از فروشنده ی بومی خریداری کرد .

لیست قیمت لوله کاروگیت، بر حسب قیمت فروش مواد اولیه تشکیل دهنده ی لوله در بورس کالا با احتساب هزینه ی تولید ، وزن و اندازه ی لوله ، حمل و تحویل درب کارخانه و بر اساس درجه های مواد اولیه به صورت کیلوگرم و یا متر محاسبه می گردد که درجه مواد و خلوص مواد اولیه تولیدی متفاوت ، قیمت های متفاوتی را برای این نوع لوله رقم زده است .

.

روش های توید لوله کاروگیت و لوله اسپیرال

لوله های کاروگیت در سایزهای مختلفی به دو صورت لوله کاروگیت و لوله اسپیرال کاروگیت تولید میگردند که در واقع فقط روش تولید متفاوت است به این صورت که در تولید لوله های کاروگیت مواد پلی اتیلن به صورت یک تکه قالبگیری و پرس میشود اما در تولید لوله های اسپیرال کاروگیت شیوه تولید بسیار فرق میکند. در این روش پروفیل یا همان برجستگیهای روی لوله توسط اکسترودری که پروفیل لوله را تولید میکند پس از سرد شدن و گذشتن از آب داخل وان خنک شده و به تدریج به صورت مارپیچ رول میگردد و توسط یکسری فعل و انفعالات به یکدیگر چسبانده میشود.