تجربه خرید آسان با صنعت لوله

شماره تماس

021-66153400 021-66153500

لوله کاروگیت چیست؟
لوله کاروگیت چیست؟
دسامبر 27, 2019
لوله جدار چاه
لوله جدار چاه
فوریه 3, 2020
لوله پلیکا چیست

لوله پلیکا چیست

معرفی و تاریخچه لوله پلیکا

لوله هایی خاکستری رنگ، بسیار سبک و محکم که در صنایع ساختمانی برای انتقال آب و فاضلاب و… مورد استفاده قرار می گیرد. اولین تولید کننده ی این لوله ها شرکتی به نام پلیکا بود که از مواد U-PVC برای تولید لوله هایی بسیار مقاوم و مستحکم استفاده می کرد. بسیاری از مزدم تصور می کنند که پلیکا نام مواد به کار رفته در این لوله ها است. در حالی که این نام برگرفته از برند اولین تولید کننده ی این محصولات است. این لوله ها در سایز های مختلف و به رنگ خاکستری عرضه می شد. محصولات با کیفیت این شرکت به قدری در بین مردم محبوبیت پیدا کرد که پس از آن مردم به تمامی محصولات سایر شرکت هایی که لوله های خاکستری تولید می کردند نیز پلیکا می گویند. در واقع U-PVC پس از پلی اتیلن، یکی از رایج ترین و پر مصرف ترین مواد پلیمری است. ساختار مقاوم و منحصر به فرد این لوله ها سبب شد تا در بخش های مختلف صنایع رشد چشمگیری داشته باشد. برای مثال این لوله ها به سختی صدمه میبینند، پوسیده نمی شوند، زنگ نمی زنند، به سختی با مواد شیمیایی واکنش می دهند و عمری طولانی دارند. به همین منظور در شبکه های آبرسانی، خطوط انتقال فاضلاب، به عنوان عایق در خطوط سیم کشی ها و… کاربرد فراوان دارد. این لوله ها به تنهایی موجب رشد و پیشرفت چشمگیر صنعت آب و فاضلاب شده است.

بیشتر بخوانید:  لوله کاروگیت چیست

 

لوله پلیکا چیست؟

نود در صد ماده ی U-PVC در جهان توسط فرآیندهای اکستروژن و قالب گیری تزریقی به محصولات مورد نظر تبدیل می شوند. بیشترین میزان U-PVC تولید شده توسط این فرآیندها نیز در تولید لوله پلیکا، لوله هایی که جهت انتقال آب  و فاضلاب و… مورد استفاده قرار می گیرد، به کاربرده می شود. این لوله های به دلیل ویژگی های فنی و مکانیکی منحصر به فردی که دارند، از نقطه نظر اقتصادی و محیطی بسیارمناسب و به صرفه هستند. جدیدترین محصول تولید شده از مواد U-PVC لوله هایی به نام پوش فیت یو پی وی سی است که به دلیل کیفیت بالا، عدم نشت و نصب آسان در تمام دنیا برای انتقال آب و فاضلاب مورد استفاده  قرار می گیرد.

انواع لوله پلیکا از نقطه نظر فنی: این لوله ها از نظر فنی به سه گروه لوله های ضعیف، نیمه قوی و قوی تقسیم می شوند.

لوله polica ضعیف

لوله های ضعیف لوله های هستند که به منظور تهویه، انتقال آب باران مورد استفاده قرار می گیرند. با سایز های استاندارد در بازار موجود هستند و از مقاومت برخوردارند.

لوله polica نیمه قوی

این جنس از لوله ها در بخش های انتقال آب و فاضلاب ساختمان ها و مجموعه ها بسیار پرکاربرد و مناسب است.

لوله polica قوی

به عنوان عایق کابل های برق، انتقال اسیدها و بازها در صنایع مختلف استفاده می شود.

 

کاربردهای لوله پلیکا:

جهت استفاده به منظور جابجایی فاضلابهای خانگی

استفاده در صنایع مختلف و همچنین کاربردهای شهری

استفاده در شبکه‌های آبیاری تحت فشار

به عنوان پوشش و محافظ کابلهای برق و نیرو

استفاده در صنعت مخابرات به عنوان محافظ کابلهای مخابراتی

بیشتر بخوانید: لوله پلی اتیلن

مزیت های استفاده از لوله پلیکا:

مقاومت بالا در برابر خوردگی: لوله پلیکا به دلیل جنسی که دارد، یک نارسانا به حساب می آید. این لوله ها در برابر فعل و انفعالات الکتروشیمیایی حاصل از اسیدها و نمک‌هایی که موجب خوردگی و از بین رفتن فلزات می‌شوند، بسیار مقاوم است. این ویژگی هم در بخش داخلی و هم در بخش خارجی  لوله های پلیکا وجود دارد. به همین دلیل این لوله ها در مکان هایی که لوله کشی در درون خاک قرار دارد بسیار مناسب است.

مقاومت در برابر واکنش های شیمیایی: لوله پلیکا در مقابل بسیاری از مواد شیمیایی رایج که در خانه ها و ادارات استفاده می شوند، مقاوم است. به طور کلی این لوله ها حداکثر تا دمای 140 درجه فانهایت با هیچ ماده شیمیایی واکنش نمی دهند.

وزن کم و استحکام زیاد: وزن لوله پلیکا نسبت به گذشته بسیار و تولیدات اولیه این محصول بسیار کاهش یافته و این در حالی است که استحکام آن نیز نسبت به قبل افزایش داشته است. سبکی لوله پلیکا از نظر ایمنی بسیار با اهمیت است و میزان مصدومیت کارگران را به شدت کاهش می دهد.

منعطف بودن: انعطاف لوله های پلیکا به دلیل استفاده از مواد پی وی سی خشک بسیار کم است. اما این موضوع دلیل بر استحکام کم این لوله ها نمی شود. لوله پلیکا تحمل فشار بسیار زیاد بدون شکستگی را دارا است.

مقاومت در مقابل ضربه: لوله های پلیکا در مقایسه با انواع دیگر لوله ها و لوله های رسی و بتنی، مقاومت به مراتب بالاتری در برابر ضربه های وارده به آن دارد.

ضریب اصطکاک: دیواره های داخلی لوله پلیکا صاف و صیقلی است که این امر موجب می شود تا مایعات کمترین اصطکاک را با دیواره ها داشته باشند و این لوله ها تسهیل کننده ی جریان سیالات هستند.

عدم تاثیر بر کیفیت آب: لوله پلیکا به هیچ وجه تاثیری بر کیفیت آب جاری درون لوله ندارد.

عایق حرارتی: لوله پلیکا یک عایق حرارتی بسیار مناسب جهت استفاده در پروژه ها است. این لوله ها به واسطه جنسی که دارند، نسبت به سایر انواع لوله ها عایق حرارتی مناسب تری هستند.

دیگر مزیت های این لوله ها

  • نصب آسان اتصالات و قطعات مختلف لوله، بر اساس نیاز کاربر
  • عدم نیاز به رنگ آمیزی بر روی لوله و بخش های اتصالات
  • وزن بسیار سبک تری در مقایسه با سایر لوله ها دارد
  • لوله پلیکا PVC از نظر انداره را با مقیاس های متفاوتی از اینچ، میلیمتر و سانتیمتر دسته بندی می کنند.

دو نوع رایج که برای اتصال لوله های پلیکا مورد استفاده قرار می گیرد

  • اتصال قطعات به وسیله چسب

اتصال لوله های PVC به وسیله چسب به صورت زیر انجام می شود:

پس از اندازه گیری محل لوله ها را به تناسب نیاز علامت میزنیم. سپس با دستگاه مناسب قطعات را با دقت بالا بریده و مقداری از طول لوله را برای قرار گرفتن در اتصالات اضافه تر از میزان اندازه گیری شده برش دهید. سپس محل اتصالات را به چسب PVC آغشته کرده و در داخل یکدیگر فیتکس کنید. پس از از خشک شدن کامل چسب ها می توانید بهره برداری از شبکه لوله کشی شده را آغاز کنید.

 

  • اتصال قطعات لوله به روش پوش فیت

در این روش برای فیت کردن لوله ها بدون نیاز به چسب و مواد خاص دیگر، از زانویی ها، سه راهی و درپوش ها برای جا زدن و ساخت شبکه لوله کشی مورد نیاز استفاده می کنیم.