انواع لوله پلی اتیلن آتش نشانی

پلی اتیلن کاروگیت
پلی اتیلن کاروگیت
فوریه 9, 2020
لوله پلی اتیلن آتش نشانی

لوله پلی اتیلن آتش نشانی

لوله های آتش نشانی یکی از مهمترین عواملی است که از طریق آن می توان به سرعت، در بازه ی زمانی خاصی از طریق آتش نشانان اقداماتی را انجام داد. از آنجا که لوله کشی در سیستم آتش نشانی با توجه به حساسیت بالای ایمنی مجتمع  های بزرگ صنعتی نظیر ؛ پتروشیمی ها ، پلایشگاه ها ، نیروگاه ها و حتی ساختمان های مرتفع و عظیم ، باید مشخصات ویژه ای داشته باشد ، لذا سیستم آتش نشانی باید آماده به کار نگه داشته شود تا در زمان ایجاد حادثه ، بتوان سریع جلوی خطرات و آتش سوزی های وسیع را گرفت ، از این رو در این مقاله، ضمن معرفی لوله پلی اتیلن آتش نشانی  ، کاربردهای لوله پلی اتیلن آتش نشانی نیز مورد بررسی قرار گرفته شده است.

بیشتر بخوانید:   لوله کاروگیت چیست؟

 

لوله پلی اتیلن آتش نشانی چیست؟

پلی اتیلن نوعی پلمیر تولید شده در پتروشیمی هاست که از آن به منظور ساخت لوله های مختلفی چون لوله ی آتش نشانی نیز می توان بهره گرفت ، لوله های پلی اتیلنی مزیت های فراوانی دارند که باعث محبوبیت این نوع لوله ها شده است .

کاربرد لوله های آتش نشانی

از پرکاربرد ترین و پرمصرف ترین لوله های مصرفی در سیستم های آتش نشانی ( اطفاء حریق از طریق آب رسانی ) ، همین پلی اتیلن می باشد که به دلیل مزایای بسیار زیاد این نوع لوله ها ، در پروژه های بزرگ نیروگاهی ، ساختمانهای عظیم، فرودگاهها،  پتروشیمی و واحدهای آتش نشانی طی سالیان اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است ،  مجریان طرح های بزرگ ساخت و ساز ، ترجیح می دهند از این نوع لوله ها در اجرای پروژه های خود استفاده کنند .

ویژگی های لوله های آتش نشانی

در سیستم های قدیمی آتش نشانی پروژه هایی چون پتروشیمی ، نیروگاهها و ساختمان های بزرگ به دلیل گذر زمان تاسیسات آتش نشانی دچار فرسودگی سریع و یا مشکلات عدیده ای می شدند اما امروزه به دلیل عدم خوردگی میکروبی، استحکام بالا، عدم رسوب گذاری، آسانی اجرا و مقاومت در برابر زمین لرزه که از مزایای لوله پلی اتیلن آتش نشانی این سیستم ها از ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و در صورت بروز حادثه  می توان با تکیه بر این سیستم ها از بروز فاجعه های بزرگ جلوگیری به عمل آورد.

مزایای لوله پلی اتیلن آتش نشانی

پرمصرف بودن لوله های آتش نشانی  ناشی از مزیت های فراوان این نوع لوله است که این مزایا عبارتند از :

 • دوام و عمر طولانی
 • نصب آسان و راحت
 • استحکام در برابر زمین لرزه
 • عدم خوردگی توسط مایعات خورنده ( اسیدها ، مواد شیمیایی و  …)
 •  سبک و کم وزن
 • بسیار منعطف و قابل اجرا در مکان های مختلف
 • عدم رسوب گذاری
 • تحمل فشار بالای کاری ( 4 تا 25 بار )
 • حمل و نقل راحت توسط مجری
 • نظارت مناسب شرکت سازنده بر نحوه اجرای کار گذاری لوله ها توسط مجری
 •  تست کیفیت سیستم قبل از نصب توسط کارخانه سازنده
 • مشخصات فنی استاندارد و تحمل فشار زیاد

نصب لوله آتش نشانی

قبل از نصب این نوع لوله ، باید در آزمایشگاه کیفیت لوله توسط کارخانه ی تولید کننده ی لوله HDPE تست گردد و گزارشات تست انجام شده نیز به خریدار ارائه شود که در این راستا استانداردهایی نظیر ؛ استاندارد EN 12201-2t BS و  EN 12201-2 برای کیفیت پلی اتیلن در جهت آزمایش کیفیت لوله انجام می شود .

اهمیت لوله های آتش نشانی

چنانچه لوله پلی اتیلن آتش نشانی از کیفیت لازم برخوردار نباشند ، سیستم اطفاء حریق به درستی عمل نخواهد کرد و آتش سوزی پس از مدت کوتاهی به فاجعه تبدیل خواهد شد ، از این رو لازم است تا سیستم های آتش نشانی در ابتدای هر حادثه ای به درستی عمل کنند تا از بزرگ تر شدن آتش جلوگیری شود که این امر تنها از طریق لوله های آتش نشانی استاندارد حاصل خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  لوله پلیکا چیست؟

 

قیمت این نوع لوله ها

لوله پلی اتیلن آتش نشانی همچون دیگر لوله های پلی اتیلنی براساس متراژ و کیفیت مواد سازنده که دارای سایزهای مختلفی نیز هستند ، قیمت های متفاوتی دارند که براساس نیاز خریدار و بر حسب متر فروخته می شوند . از آنجا که پلی اتیلن ، پلمیر تولید شده در پتروشیمی ها است لذا قیمت بروز این لوله را باید از بورس کالا جویا شد . هر چه گرید مواد اولیه و خلوص مواد اولیه جهت تولید این نوع لوله ها، بالاتر باشد ، قیمت تمام شده ی لوله پلی اتیلن نیز بیشتر خواهد شد.