لوله چند لایه
لوله چند لایه
فوریه 6, 2020
پلی اتیلن کاروگیت
پلی اتیلن کاروگیت
فوریه 9, 2020
لوله زهکش

لوله زهکش

ممکن است تا حالا عبارت لوله زهکش را شنیده باشید اما ندانید که تعریف آن چیست و چه کاربردی دارد ، از این رو با ما در این مقاله تا پایان همراه باشید تا ضمن معرفی لوله زهکش ، کاربردهای آن را مورد ارزیابی قرار دهیم و اطلاعاتی در مورد لوله زهکش و کاربرد آن کسب کنیم .

بیشتر بخوانید:  لوله چند لایه

 

تعریف واژه ب زهکش و لوله زهکش

به طور کلی خارج کردن آب اضافی ( رواناب یا آب زیرزمینی ) از یک محل مشخص توسط پمپاژ کردن یا جریان ثقلی را زهکشی می نامند که برای این منظور ،  از لوله های مخصوصی به نام لوله زهکش استفاده می گردد .

موارد استفاده از این نوع لوله ها

زهکش کردن زمین در صنعت عمران و ساخت و ساز و در زمین های کشاورزی انجام می شود ، زیرا در عمران لازم است که آب های اضافی از مسیر ساخت و ساز خارج شوند تا به سازه آسیبی وارد نگردد و در کشاورزی نیز به جهت کنترل مواد معدنی موجود در خاک زهکش کردن زمین مورد توجه قرار دارد .

لوله زهکش قدیمی

در گذشته ، از لوله های زهکش سیمانی ، ساخت حفره ، کانال دست ساز خشتی ، سنگ و شاخ و برگ درختان استفاده می شد که به دوره ی هخامنشیان برمی گردد ، پس از آن با استفاده از لوله های سفالی در خوزستان در دانشکده ی کشاورزی این امر انجام شد که بعدها نیز لوله های پلی اتیلنی و پی وی سی ( PVC ) با جداره نازک که جداره ی لوله را سوراخ می کردند ، مورد توجه قرار گرفت .

لوله زهکش پی وی سی

امروزه لوله زهکش پی وی سی تولید شده از مواد پی وی سی که با توجه به نیاز مشتری نیمه مشبک یا تمام مشبک در قالب های معینی آماده می شوند ، به علت سبکی وزن ، انعطاف پذیری بالا و مشبک بودن ( سوراخ بودن ) مورد استفاده قرار دارند .

چنانچه لوله هایی که به شکل زهکش پی وی سی به پوشش نیاز داشته باشد ، الیاف هایی به روش نساجی مدرن دور لوله تابانده خواهد شد تا کلیه ی نیاز های مشتری برآورده شود  .

بیشتر بخوانید:   لوله پلیکا چیست؟

 

از آنجا که لوله زهکش پی وی سی نمی تواند بار ترافیکی زیادی را تحمل کند ، لذا تنها در عمق های کم که روی آن را سنگ و ماسه دانه بندی شده قرار می دهند ، استفاده می شود و در عمق های زیاد از لوله کاروگیت پلی اتیلنی که با دریل یا فرز سوراخ می شود ، بهره می گیرند .

چرا باید از این نوع این نوع لوله ها استفاده کنیم؟

خروج آب اضافی ناشی از آبیاری یا بارندگی : زهکش کردن زمین کشاورزی به طور موثری سبب توازن میان آب و اکسیژن خاک خواهد شد که در نهایت رشد گیاه بهتر می گردد و محصول افزایش خواهد یافت .

در زمین های شور یا قلیایی : در مزارع شور یا قلیایی پس از آبشویی زمین ( شیرین سازی خاک ) به منظور خارج کردن املاح مضر برای خاک و گیاه ، استفاده از لوله زهکش بسیار لازم است .

اطراف ساختمان ها و پل ها : آب جمع شده در زیر ساختمان ها و پل ها ، به مرور زمان موجود تخریب و نشست این بناها خواهد شد لذا باید با استفاده از این نوع لوله ها ، آب اضافی را می توان به شکل موثری تخلیه نمود و به امر مفید این بناها افزود .

جاده و یخ زدگی سطح آن : آب اضافی ناشی از بارندگی یا آب زیر سطحی سبب یخ زدن سطح جاده ( بروز حوادث مختلف رانندگی و تصادفات ) و تخریب آن در زمستان خواهد شد که به کمک لوله زهکش می توان از بروز چنین حوادثی جلوگیری کرد.

زمین های ورزشی : در مکان های تفریحی نظیر زمین فوتبال و دیگر زمین های چمن دار ، در صورت عدم خروج سریع آب باران یا حتی آب آبیاری ، زمین و چمن آسیب خواهند یافت که لزوم استفاده از زهکشی را به خوبی نمایان می سازد .

حرف آخر

به منظور انتخاب صحیح لوله زهکش لازم است سایز لوله مشخص شود ، سپس پوشش دار بودن یا بدون پوشش بودن آن معلوم گردد و در نهایت نوع تمام مشبک یا نیمه مشبک بودن آن را نیز مشخص کنید تا بتوان یک خرید بی نقص داشت .