قیمت لوله پلی اتیلن در سال 2020

لوله کاروگیت چیست؟
لوله کاروگیت چیست؟
دسامبر 27, 2019
قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن همانطور که از اسم آن مشخص است، لوله‌ای است که در ساختار آن از پلی اتیلن استفاده شده است. علامت اختصاری پلی اتیلن PE است و گزینه ی بسیار مناسبی جهت استفاده در صنایع لوله کشی قلمداد می شود. در واقع استفاده از مواد پلی اتیلنی است که به لوله ها استحکام و خواص منحصر به فردی می‌دهد و این خواص مزیتهای زیادی را به وجود آورده و موجب محبوبیت لوله‌های پلی اتیلن شده است. یکی از مزیت های لوله پلی اتیلن، عمر بالای آن است که در حدود 100 سال می تواند زیر زمین قابل استفاده باشد. در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با این نوع لوله در اختیار شما قرار می دهیم و در نهایت در رابطه با قیمت لوله پلی اتیلن با صنعت لوله در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید: لوله پلی اتیلن آتش نشانی

 

همچنین لازم به ذکر است که این لوله ها به دلیل عمر بالایی که دارند هزینه های دفن لوله را به شدت کاهش می دهند. دفن لوله 60 تا 70 درصد هزینه های لوله کشی را به خود اختصاص می دهد. مواد اولیه این لوله ها در گریدهای مختلف تولید می شود. مواد اولیه پلی اتیلن در ایران با گریدهای PE 80 و PE 100 تولید می شود، اما در کشورهای صنعتی جهان، مواد اولیه لوله های خوب پلی اتیلنی را با گرید PE 120 نیز تولید می کنند.

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله‌های پلی اتیلن مزایت های بسیار زیادی دارند که از جمله آنها می توان به کیفیت بالای این لوله ها، قابلیت اطمینان بالا، بارگیری و حمل و نقل آسان لوله ها و اتصالات پلی اتیلن به دلیل وزن نسبتا کم آن ها، قابلیت نصب ساده و سریع، سبب شده است تا لوله های پلی اتیلن، بهترین گزینه برای اجرا در هر پروژه‌ای باشد. این لوله ها دارای شعاع مناسبی برای خم شدگی ها است و مقاومت بسیار بالایی در مقابل دما و ضربه از خود نشان می دهد. از دیگر مزایای این لوله ها می توان به مقاومت در مقابل محیط‌های اسیدی و بازی و بسیاری از محلولها و مواد شیمیایی اشاره کرد. به بیانی دیگر این مواد هیچگونه تاثیری بر لوله ها ندارند. این ویژگی به تنهایی یکی از مهمترین مزیت‌های لوله ها و اتصالات پلی اتیلن قلمداد می شود.

نوع مواد اولیه ای که در تولید لوله‌ پلیکا مورد استفاده قرار می‌گیرد، با مواد اولیه ای که برای تولید دیگر محصولات پلی اتیلنی استفاده می شود، متفاوت است. درجه و گرید مواد اولیه پلی اتیلن متفاوت است. هر گرید برای تولید مواد و محصولات مختلف با کاربردهای متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت لوله پلی اتیلن

برخی فکر می کنند که قیمت این نوع لوله ها به صورت شاخه ای و یا کلافی محاسبه می شود، در صورتی که قیمت لوله پلی اتیلن هیچ ارتباطی به این دو شاخصه ندارد و تنها قیمت لوله بر اساس وزن آن محسبه می شود. اگر به دنبال قیمت این لوله هستید می توانید از بخش تماس با ما، با متخصصان ما در ارتباط باشید.

قیمت لوله پلی اتیلن در صنعت لوله

قیمت به عنوان یکی از اصلی ترین فاکتورهای اثر گذار در خرید یک محصول همواره مورد توجه قرار دارد ، از این رو در این مقاله ضمن معرفی و کاربردهای این ابزار ، قیمت لوله پلی اتیلن به عنوان یکی از پرکاربردترین لوله های صنعتی مورد بررسی قرار گرفته شده است

قیمت لوله پلی اتیلن در سال 2020

قیمت لوله پلی اتیلن به عوامل زیادی بستگی دارد و معمولا این نوع لوله ها بسیار پرمصرف هستند و از مواد پلی اتیلن تولید شده در پتروشیمی های کشور ساخته می شوند که برای انتقال آب ، زهکش کردن ، کشاورزی ، فاضلاب ، مصارف آشامیدنی ، گازرسانی ، مسکونی و … مورد استفاده قرار می گیرند .

مزایای لوله های پلی اتیلن

از مزایای این نوع لوله ها می توان به شکل پذیری ، مقاومت در برابر ضربه، قیمت مقرون به صرفه ، مقاومت در برابر نور آفتاب، مقاومت در برابر خوردگی و … را نام برد .

این نوع لوله ها با سایز کمتر از 5 اینچ هم به شکل کلاف و هم به شکل شاخه ای تولید می شوند که هر کلاف معمولا 50 یا 100 متر است  اما این لوله

 

در سایز های بالاتر از 5 اینچ ، تنها به شکل شاخه های 6 متری و 12 متری تولید شده و به کمک رینگ و فلنچ و یا جوش پلی اتیلنی نصب خواهد شد .

انواع قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن به دو نوع اصلی PE80 و PE100 تقسیم بندی می شوند بدین معنی که در تولید لوله های پلی اتیلن از مواد PE80 و PE100 استفاده می شود ، که معمولا این نوع لوله ها که در صنعت آب و گاز مورد استفاده قرار می گیرند بالاترین کیفیت را دارند در حالی که لوله های پلی اتیلنی به کار رفته در زمینه ی برق و هواکشی که برای انتقال کابل به کار می روند ، کیفیت پایین تری دارند .

قیمت لوله پلی اتیلن به صورت عمده

چنانچه اگر خریدار این نوع لوله هستید، بهتر است که وارد بخش تماس با ما شوید و با متخصصان این حوزه در ارتباط باشید، معمولا فروشنده ابتدا سایز لوله را از جدول استاندارد بین المللی انتخاب کرده سپس مواد تولیدی لوله را از دو نوع PE80 و PE100 نیز انتخاب کرده و بعد از آن فشار مورد نظر را نیز انتخاب می کند و در نهایت با مشخص شدن موارد یاد شده ، وزن یک متر لوله را پیدا خواهد کرد ، به عنوان مثال ، مشخص می کند که لوله ی 110 میلی متری با مواد تولیدی PE80 با فشار 6 بار ، هر متر لوله وزنی برابر با 1.77 کیلوگرم دارد که در پایان نیز قیمت روز این نوع لوله از طریق بازار پلیمر و پتروشیمی ها به خریدار اعلام می گردد و قیمت یک متر محاسبه خواهد شد ، به عنوان مثال ، چنانچه قیمت مواد اولیه PE80 را 11500 تومان در نظر بگیریم ، با ضرب 1.77 کیلوگرم ( وزن یک متر لوله ) در 11500 تومان ، قیمت یک متر لوله ، 20.350 تومان خواهد شد .

نصب لوله های پلی اتیلنی

این نوع لوله در سایزهای زیر 5 اینچ به شکل رزوه ای نصب می شود در حالی که در سایزهای بالاتر از 5 اینچ ، به صورت جوش پلی اتیلن، رینگ و فلنچ ( با پیچ و مهره ) نصب می شوند .

چرا باید از این نوع لوله استفاده کنیم؟

مزیت لوله‌های پلی اتیلن بسیار زیاد است، به همین نسبت کاربردهای بسیار زیادی نیز دارند. همچنین روزانه شاهد به کارگیری لوله های پلی اتیلن در بخش های جدید و صنایع مختلف هستیم. این کاربردهای جدید اغلب خلاقانه و منحصر بفرد است و در بسیاری از موارد، این لوله ها جایگزینی مناسب و مقرون به صرفه ای برای سایر انواع لوله‌ها شده است. لوله‌ هایی که به صورت پلی اتیلن با چگالی بالا HDPE نام دارد. این لوله ها در حوزه های مختلفی از صنایع و شهرسازی مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه ای از این کاربردها را می توان به استفاده در شبکه لوله شهری، صنعتی، دریایی، حفاری و کشاورزی اشاره کرد. لوله های پلی اتیلن در شرایط متفاوت مانند سطح زمین، حالت دفن شده، به صورت شناور و در سطوح زیر دریا آزمایش و کارایی آن تایید شده است. تقریبا می توان گفت که لوله های پلی اتیلن پتانسیل استفاده برای انتقال همه نوع مواد اعم از آب آشامیدنی، موادشیمیایی، دوغاب، فاضلاب، پسماندهای خطرناک و گازهای فشرده را دارا هستند.

سایز لوله مذکور:

سایز لوله های پلی اتیلن با واحد اینچ مورد اندازه گیری و سنجش قرار می گیرند و اندازه این لوله ها به ترتیب شامل: لوله  ۱/۲ اینچ، ۳/۴ اینچ، ۱ اینچ، ۱۱/۴ اینچ، ۱۱/۲ اینچ، ۲ اینچ، ۲۱/۲ اینچ، ۳اینچ، ۴ اینچ، ۵ اینچ، ۶ اینچ، ۸ اینچ، ۱۰ اینچ، ۱۲ اینچ، ۱۴ اینچ، ۱۶ اینچ، ۱۸ اینچ، ۲۰ اینچ، ۲۲ اینچ، ۲۴ اینچ، ۲۶ اینچ، ۲۸ اینچ، ۳۰ اینچ، ۳۲ اینچ، ۳۲ اینچ

لوله های با کیفیت پلی اتیلنی بر دو نوع است:

نوع اول – لوله پلی اتیلن تک جداره

از لوله های پلی اتیلن تک جداره می توان در فشارهای متغیر بین 2 تا 40 بار، با قطرهای متفاوت استفاده کرد. خصوصیات منحصر بفرد این لوله‌های پلی اتيلن در مقایسه با سایر انواع لوله، موجب شده است که استفاده از اين محصول در شبكه‌های انتقال و توزيع آب، سرعت رشد بسيار بيشتری در  مقایسه با ديگر انواع لوله داشته باشد.

نوع دوم – لوله دوجداره کاروگیت

نوع دیگری از لوله‌های پلی اتیلن لوله های دوجداره است که نام دیگر آن لوله‌ کاروگیت است. دوجداره یا کاروگیت همانطور که از نام آن مشخص است، به لوله‌هایی اطلاق می‌شود که شامل دو جداره است. یک جداره خارجی با ظاهری برجسته که با توجه به شرکت تولید کننده آن می تواند موجدار یا حلقه حلقه و… باشد. علاوه بر جداره خارجی، یک جداره نیز بخش داخلی لوله را تشکیل می دهد که دارای سطحی صیقلی است. جداره داخلی به منظور عبور سیالاتی چون فاضلاب، مایعات اسیدی یا بازی، پساب های صنعتی و… طراحی شده اند. در لوله های دوجداره فشار بار داخلی وجود ندارد. بدین معنی که مایعات در درون این لوله ها دارای فشار بار داخلی نیست. در واقع این لوله ها به شکل یک کانال یا جوی زیر زمینی در انتقال سیالات مایع انجام وظیفه می کنند. سطح خارجی لوله های کاروگیت به شکل حلقه حلقه و دارای مقاومت بسیار بالایی هستند. این جداره تمامی فشارهای بخش سطحی و زیر سطحی شامل بار زنده و مرده در زیر سطح زمین را تحمل می کنند. دلیل وجود این حلقه ها بر روی سطح خارجی، ایجاد استحکام بیشتر برای لوله ها است.

نوع سوم – لوله اسپیرال

لوله‌های اسپیرال تقریبا همان لوله های کاروگیت هستند با این تفاوت که سایز لوله‌های اسپیرال کاروگیت مقداری متفاوت است. سایز این لوله ها معمولا بین ۸۰۰ تا ۳۰۰۰ میلیمتر متغیر است. قطعات لوله‌های اسپیرال کاروگیت از طریق جوش لب به لب یا اکستروژنی به قطعات دیگر اتصال پیدا می کنند و استحکام آن بسیار بالا است. میزان تحمل فشار در لوله‌های اسپیرال کاروگیت که به آن فشار کاری یا فشار حلقوی می گویند در حدود ۱۶ کیلو نیوتن، ۳۱٫۵ کیلو نیوتن، ۶۴ کیلو نیوتن متغیر است. میزان تحمل این فشار، ارتباط مستقیم با ضخامت کنگره‌های لوله، جداره بیرونی لوله‌ و فاصله بین کنگره‌های لوله‌ های اسپیرال کاروگیت دارد. تولید کنندگان لوله های اسپیرال می توانند لوله هایی در ابعاد ۶ متر از لحاظ طولی و ۳۰۰۰ میلیمتر قطر خالص دهانه تولید و عرضه کنند.

 

گرید مواد این نوع لوله ها

به طور خلاصه مزایای به کاربردن مواد PE100 در مقایسه با سایر گونه‌ها به شرح زیر است:

–  فرآیندپذیری بیشتر، میزان خروجی بیشتر و كاهش هزینه‌های تولید
–  انعطاف پذیری بیشتر به منظور كلاف پیچی، نگهداری و نصب لوله
–  مقاومت بیشتر در مقابل رشد ترك آرام و ضریب ایمنی بیشتر محصولات
–  مقاومت بیشتر در مقابل رشد ترك سریع
– مقاومت هیدروستاتیكی بیشتر PE100 در مقایسه با PE 80